Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Trądzik oraz blizny potrądzikowe – skuteczne leczenie

Wrocław oraz Lubin

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia trądziku. Należy jednak pamiętać, że powinny być one indywidualnie dobrane w zależności od postaci trądziku i potrzeb pacjenta. Kluczowym elementem w tym przypadku jest również współpraca pacjenta z lekarzem oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń. Warto wiedzieć, że po wyleczeniu trądziku często zostają się blizny potrądzikowe oraz przebarwienia pozapalne dlatego ważne jest całościowe podejście do pacjenta.

Pierwsza wizyta

Wizyta kontrolna

Leczenie izotretinoiną

Pierwsza wizyta u dermatologa

Pierwsza wizyta u dermatologa ma często charakter edukacyjny. Lekarz wyjaśnia pacjentowi podłoże powstawania zmian trądzikowych, co związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, rozrostem flory bakteryjnej oraz nadmiernym rogowaceniem naskórka. Zrozumienie problemy skutkuje lepszą współpracą ze specjalistą dermatologiem.

Ponadto (co jest najważniejsze) zostanie dla Ciebie opracowany plan terapii czyli dowiesz się jakie leczenie jest dla Ciebie najlepsze i co należy zrobić aby skutecznie zwalczyć trądzik.

W naszym Centrum mamy kilka zasad, którymi wszyscy się kierujemy:

  1. Zrozumienie pacjenta i pełne objaśnienie problemu – czyli rozmawiamy z naszymi pacjentaki ale również ich słuchamy
  2. Do problemów podchodzimy kompleksowo – możesz liczyć, że zaopiekujemy się Tobą tak długo aż pozbędziesz się problemu i kompleksów
  3. Trądzikiem dzieci i młodzieży zajmują się wyłącznie najbardziej doświadczeni lekarze dermatolodzy
  4. Doradzimy jak się odżywiać i jak pielęgnować skórę w domu
  5. W razie konieczności zlecimy dodatkowe badania – nie rób ich sam przed wizytą

Jaki cel mają proponowane w gabinecie zabiegi? 

  1. Zmniejszają rogowacenie naskórka i wydzielanie łoju skórnego
  2. Nawilżają i uspokajają skórę, która jest bardzo wrażliwa  przy stosowaniu leków przeciwtrądzikowych
  3. Przeciwdziałają powstawaniu blizn potrądzikowych i stanów zapalnych

Te pytania zada Ci lekarz na pierwszej wizycie:

Czy widzisz związek z cyklem menstruacyjny?

Jakich kosmetyków używasz?

Na jakie choroby chorujesz i jakich leków używasz?

Jak się odżywiasz i czy uprawiasz sport?

Wizyta kontrolna u dermatologa

Pierwsza wizyta jest zawsze najważniejsza, gdyż zapoczątkowuje proces leczenia i ustalany jest plan terapii, jednak następne wizyty pokażą jak nasza skóra reaguje na zaproponowane leczenie lub/i zabiegi. W trakcie kolejnych wizyt należy przekazać lekarzowi swoje spostrzeżenia i uwagi. Można zmodyfikować plan terapii, zlecić dodatkowe badania. Dobra komunikacja lekarza z pacjentem to podstawa sukcesu oraz bezpieczeństwo leczenia. 

Izotretinoina w leczeniu trądziku

Izotretinoina jest syntetycznym analogiem witaminy A, należącym do I generacji retinoidów. Lek ten jest stosowany w szeregu schorzeniach min: trądziku pospolitym, rogowaceniu słonecznym, trądziku różowatym czy łojotokowym zapaleniu skóry. Doustne leczenie trądziku z zastosowaniem izotretinoiny zastało wprowadzone w latach 70.

Na sukces terapii składa się wiele czynników, do najważniejszych zaliczamy stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz systematyczność stosowania leków przepisanych przez lekarza. Leczenie  trądziku jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości od pacjenta.

Izotretynoina wpływa na wszystkie mechanizmy odgrywające rolę w patogenezie trądziku. Działa poprzez normalizację różnicowania się komórek naskórka w ujściu mieszka włosowego i zmniejszenie produkcji łoju (zmniejsza ilość i wielkość gruczołów  łojowych). Ponadto ma bezpośrednie działanie przeciwzapalne i immunomodulujące,  powodując zmniejszenie kolonizacji mieszka przez Propionibacterium acnes.

Dawki leku oraz okres leczenia dobierane są przez lekarze dermatologa na podstawie oceny stanu zaawansowania trądziku.

Po rozpoczęciu kuracji może wystąpić czasowe zaostrzenie się zmian trądzikowych, które ustępuje po 1-2 miesiącach, wówczas zaczynają pojawiać się pożądane efekty.

Podczas stosowania izotretynoiny najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi jest suchość w obrębie skóry i błon śluzowych. Dlatego jednocześnie zaleca się stosowanie preparatów nawilżających i ochronnych na skórę oraz niewysuszających środków do mycia.

Izotretynoiny nie można stosować w ciąży, ponieważ mogłaby zaburzyć jej przebieg lub niekorzystnie wpłynąć na płód. U kobiet zaleca się wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem terapii, w celu jej wykluczenia oraz osłonę antykoncepcyjna w trakcie trwania okresu leczenia. Izotretynoina nie ma wpływu na płodność,  ani nie ma działania teratogennego poza okresem, kiedy jest obecna w ustroju (do 4 tyg. po zakończeniu leczenia).

Skuteczność działania izotretinoiną ocenia się na 70-90% nawet w ciężkich postaciach trądziku, co stanowi najwyższy wskaźnik wśród wszystkich dostępnych metod leczenia. Poza ustąpieniem aktywnych zmian, efekt widoczny jest również poprzez wygładzenie blizn potrądzikowych. Terapia izotretinoiną, przy przestrzeganiu zaleceń lekarza i odpowiednim monitorowaniu leczenia, uważana jest obecnie  za najskuteczniejszą metodę leczenia średnich i ciężkich postaci trądziku.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Znaczenie pielęgnacji w terapiach trądzikowych jest kluczowe, preparaty kosmetyczne wspomagają leczenie prowadzone przez dermatologa, oraz podtrzymują osiągnięte efekty. Istotne jest używanie kilku kosmetyków, które będą stanowiły kompleksową ochronę. Biorąc pod uwagę patogenezę trądziku w pielęgnacji powinny znaleźć się preparaty wykazujące działanie:

– hamujące rozwoju bakterii na skórze,

– zmniejszające sekrecję łoju,

– usuwające martwe komórki naskórka,

– hamujące procesy zapalne w skórze.

Oczyszczenie to pierwszy etap, od którego powinno się rozpocząć pielęgnację. Należy dokładnie zmyć resztki makijażu i zanieczyszczeń osadzających się na twarzy w ciągu dnia. Warto do tego użyć delikatnej pianki lub żelu, który będzie głęboko oczyszczał, ale jednocześnie nie podrażni skóry. Należy zwrócić uwagę, aby w składzie preparatu zawarte były również substancje łagodzące.

Tonizacja jest często pomijanym i niezrozumiałym etapem pielęgnacji. Zdrowa skóra ma ph lekko kwaśne (ok.5,5), aby skutecznie chronić się przed drobnoustrojami. Preparaty myjące mają charakter zasadowy, więc kolejnym krokiem powinno być przywrócenie skórze równowagi, zadanie to spełniają właśnie toniki. W problemach z trądzikiem, gdzie skóra walczy z bakteriami ważne jest utrzymywanie ph skóry na właściwym poziomie. Należy jednak unikać toników z alkoholem, ponieważ mają działanie silnie wysuszające, usuwają ze skóry resztki płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną barierę ochronną.

Podrażniona skóra trądzikowa, w której stale toczą się stany zapalne wymaga kremów o lekkich konsystencjach, niekomedogennych. Zadaniem takiego kremu jest zapewnienie odpowiedniej gospodarki wodno-tłuszczowej w skórze. Jego skład powinien być bogaty w składniki nawilżające oraz regulujące pracę gruczołów łojowych.

Do pielęgnacji można włączyć również preparaty przeciwtrądzikowe działające punktowo. Wykazują one działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają proces regeneracji w miejscu wystąpienia wykwitów.

Zabiegi wykorzystywane w leczeniu trądziku oraz jego powikłań

Ile to kosztuje?

CENNIK